Hasiči

      Hasičský spolek ve Mlýnech byl založen začátkem roku 1889. V prosinci 1889 byla pro spolek zakoupena čtyřkolová stříkačka v ceně 630 zlatých. V lednu roku následujícího proběhlo slavnostní posvěcení spolkové stříkačky administrátorem fary choustnické Václavem Honsem, za hojné účasti obecenstva. Slavnost byla zakončena hasičským plesem. V červenci 1890 začala stavba kůlny na stříkačku a hasičské nářadí.

„Stavba této kůlny svěřena Václavu Špačkovi za cenu 55 zl. a svědčí o jeho stavitelské neschopnosti, an zadní zeď úplně křivá a hrbolatá jest a přední o mnoho lépe nevypadá“  (Pamětní kniha obecní,1889-1970,str.26). Tato stavba se nacházela mezi kostelem a č.40. Další zmínka o mlýnských hasičích je z roku 1926. Toho roku byly v obci dva požáry. První v únoru u Fr.Diviše (č.57).  „Místní sbor dobrovolných hasičů přispěl rychle ku pomoci a zabránil dalšímu šíření ohně “  (Pamětní kniha obecní,1889-1970,str.153). Druhý požár vypukl v srpnu u V.Vilímka (č.21).  „Lze děkovati jen hbité pohotovosti domácího hasičského sboru, že oheň lokalisován“  (Pamětní kniha obecní,1889-1970,str.154). V Pamětní knize, na str.162-163 (r.1929), kritizuje kronikář pasivitu a nezájem občanů (nejen hasičů) o věci veřejné. „Sluší se ale též poznamenati, že mezi mnoha vlažnými členy Sboru dobrovolných hasičů jsou nadšení dva pracovníci, p.František Kolář a p.Matěj Ptáček, pouze jejichž zásluhou se sbor drží takřka pohromadě “. Na oslavu 40.letého trvání hasičského sboru ve Mlýnech proběhla v červenci 1930 okrsková schůze hasičstva. Po proslovu byly předvedeny cviky se stříkačkou, následovala veselice u chudobince a akce byla zakončena večer věnečkem u Drdů, vše za hojné účasti okolních sborů a obecenstva. V dalších letech proběhlo několik divadelních představení místních ochotníků (některá představení byla sehrána spolu se členy hasičského sboru), jejichž výtěžek byl věnován ve prospěch hasičské pokladny.

     Místní národní výbor Soběslav daroval v roce 1957 místním hasičům starší motorovou stříkačku, kterou obdrželi po její generální opravě. I přes tuto opravu trpěla značnou poruchovostí a při výjezdu k požáru do Chrbonína roku 1958, nemohla být  použita. U požáru Na Vršku (č.63) v roce 1961, ani u požáru kravína roku 1962, toho nejen místní hasiči mnoho nezmohli. V prvním případě kvůli rychlosti s jakou lehl domek popelem, v druhém kvůli intenzitě ohně, kdy hořelo na půdě uskladněné seno.

     Protože stará zbrojnice již nevyhovovala, bylo rozhodnuto upravit k tomuto účelu kolnu patřící k domu č.40. Výstavba byla zahájena, ale nedokončena. V letech 1964-65 byla zbrojnice zřízena v bývalém chudobinci (č.60) v Akci Z nákladem 28.000 Kč. Od šedesátých do osmdesátých let nebyli hasiči (v té době požárníci), a nejen oni, příliš aktivní. Jejich činnost se omezovala  na schůze, občasnou brigádu v místním JZD, případně na preventivní protipožární prohlídky. V roce 1988 byla po několikaletém úsilí dokončena požární nádrž, ke které byla o rok později udělána asfaltová silnice. V současnosti je nádrž hasičské technice prakticky nepřístupná, neboť přístupová cesta je přehražena dřevěnou ohradou a také je na ní mnoho let odstaven secí stroj. Několikrát se stalo, že profesionální hasiči, kteří v obci zasahovali, museli pro vodu do Černovického potoka. Nádrž tak slouží jako napajedlo hovězího dobytka a koní p.Josefa Svobody (č.22).     

     Zbrojnice byla v roce 1994 přestěhována do opravené kolny na dvoře bývalé školy (č.47). V bývalém chudobinci (č.60) zařízení na hašení ohně nahradilo zařízení na hašení žízně a vznikla zde Hospoda Ve Struhách.

     K určitému oživení činnosti místních hasičů došlo v roce 2007, kdy se několik místních mladíků rozhodlo vstoupit do sboru a chtějí se zúčastňovat hasičských soutěží. Při tom bylo zjištěno, že vybavení je nedostatečné a je v rámci finančních možností obce postupně doplňováno. Zatím bylo nakoupeno : sací koš,hadice,boty a oblečení. Popřejme tedy hasičům mnoho výjezdů na soutěže a co nejméně výjezdů k ohni.